Výhody cvičení ke zlepšení kvality života a duševního zdraví

Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučují minimálně dvě a půl hodiny mírné fyzické aktivity týdně. Vzhledem k rychlosti života a současným opatřením, která většina zemí světa zavedla, aby zabránila šíření Covidu, není snadné najít si čas nebo energii na pravidelný trénink. Není proto divu, že dle zjištěných dat 80 % dospělých tato základní doporučení nesplňuje.

Určitě jste si vědomi fyzických výhod cvičení, ale stejně důležitá je i mentální stránka. Pravidelné cvičení pomáhá především zlepšit naši náladu a spánek. Už jen tyto informace by vám mohly stačit k tomu, abyste začali s tréninkem a spěchali do nejbližší tělocvičny (jakmile to podmínky dovolí) nebo jen do parku se základním výcvikovým vybavením.

Zlepšuje špatnou náladu

Několik nedávných studií naznačuje, že ať už trénujete se závažími nebo děláte aerobik, cvičení snižuje úzkost a zlepšuje celkové duševní zdraví. Jedna studie zahrnující 8 000 Holanďanů ve věku 16 až 65 let zjistila, že osoby, které pravidelně cvičí, se ve svém životě cítí spokojenější a šťastnější než ty, které fyzickou aktivitu nepraktikují.

Americká asociace pro psychologické vědy (APS) se rovněž domnívá, že cvičení zlepšuje náladu, a v některých případech dokonce mnohem rychleji, než se předpokládalo. Statistiky ukázaly, že již po pěti minutách mírného cvičení se objevují první známky pocitu uspokojení.

Snižuje stres

Seznam věcí, které můžete vykonávat za účelem snížení stresu, je dlouhý, většinou zahrnuje vaše koníčky, z nichž některé jsou jen pro zábavu (sledování filmů, poslech hudby, hazardování v nejvýznamnějších zde uvedených kasinech, nakupování…). Cvičení je však nejzdravější a mnohem důležitější činností ke snížení stresu. Cvičení pomáhá snižovat hladinu stresu, ale také zlepšuje schopnost snáze zvládat psychicky náročné situace.

Michael Otto, profesor psychologických a mozkových věd na Bostonské univerzitě, parafrázuje, že cvičení je jakýsi druh protahování mozku, takže stres má pak menší centrální dopad na lidské tělo.

Zvyšuje sebevědomí

Kromě lepší nálady nám pravidelné cvičení pomáhá budovat lepší obraz o našem vlastním těle. A to ať už coby důsledek fyzických změn v těle nebo důsledek toho, že jste na sebe hrdí za odvedenou práci.. Tréninková rutina má pozoruhodný vliv na budování sebevědomí.

Lepší spánek

Jak všichni víme, více spánku znamená více energie během dne. A je to také pravidelný trénink, který má vliv na spánkový rozvrh. Nedávné studie ukázaly, že mladí lidé, kteří intenzivněji trénují několik hodin před spaním, mají mnohem lepší spánek než ti, kteří necvičí vůbec nebo cvičí jen mírným tempem.

Těm cvičícím lidem, kteří trénovali v energičtějším rytmu, se také daří rychleji usnout a zdravěji spát.

Síla přírody: Proti obavám si zacvičte

Stres

Přírodní lék: Když vám život začne dávat rány, nepřijímejte je natažení na zemi, ale vstaňte a utíkejte – a dělejte to venku. Pětiminutové běhání vám zlepší náladu a sebevědomí. Tato odpověď je přeci lepší než podlehnout dlouhodobému stresu, který vás ničí.

Recept: Vyzkoušejte toto cvičení pro uvolnění od stresu – zahřejte se pětiminutovým během, poté sprintujte 30 sekund a nakonec jednu minutu chůze. Opakujte to 12krát a budete klidní jako buddhisté uvnitř jejich chrámu.

Deprese

Přírodní lék: Pokud se nad vámi stahují temná mračna, obujte si tenisky a jděte na místo s jasnější oblohou. Studie zveřejněná v časopise American Journal of Preventive Medicine ukazuje, že pokud cvičíte aerobic jen třikrát týdně, snížíte příznaky deprese o 47 %.

Recept: Zkombinujte během cvičení běžecký pás, veslovací trenažér a crossový stroj a vystřídejte se na nich asi po 30–35 minutách. Díky těmto výbavám spálíte nejvíce kalorií a štíhlejší vzhled vám určitě zvedne náladu.

Astma

Přírodní lék: Vědci z British Thoracic Society tvrdí, že 70 % lidí trpících astmatem pociťovalo ataky při cvičení na studeném vzduchu. Proto je nejlepší trénovat brzy ráno nebo v zimě v teplé tělocvičně (opět samozřejmě platí, pokud to koronavirus umožňuje). A jakmile tam už jste, zastavte se také na hodinu jógy.

Recept: Článek publikovaný v International Journal of Yoga Therapy (IJYT) zjistil, že techniky hlubokého dýchání a zadržování dechu používané při józe zvyšují kapacitu plic. Provozujte je jednou nebo dvakrát týdně, abyste šetřili dechem.

Nespavost

Přírodní lék: Podle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of Sports Science and Medicine zlepšují tři zátěžové tréninky týdně kvalitu spánku o 38 %. Ranní cvičení vám během dne poskytne dostatek času na odpočinek a večer můžete jít s klidem spát.

Recept: Pro lepší spánek proveďte následující cvičení. Cvičte dvě série po 10–12 opakováních na bench press, poté pro kolenní šlachy, následované cviky na ramena a biceps. Tato cvičení by neměla trvat déle než 30 minut.